Powered By Blogger

pondělí 12. srpna 2013

Jak se rodí ve Švýcarsku

Zdravím všechny, 

dnes mám pro Vás rozhovor s novopečenou maminkou, která má žije ve Švýcarsku a má úplně čerstvou malou Elišku. Míšo, moc děkuju za Tvůj čas, a přeju Elišce jen štěstí a zdraví!Ahoj, mohla by ses našim čtenářům krátce představit? Jak Tě vítr zavál do Švýcarska?

Jmenuji se Michala Čadová a momentálně studuji doktorský obor Biomechanika na Strojní fakultě ČVUT v Praze. Díky mému školiteli, který se zná s panem Prof. Gallem z Curyšské University (UZH), jsem se dozvěděla o programu Sciex. Díky tomuto programu jsem měla možnost na podzim 2011 vyjet na roční pracovní stáž právě do Curychu. Hostující organizací byla „překvapivě“ zubní klinika na UZH. Základem naší spolupráce byla chrupavka (experimentální zatížení, matematické modely, apod.). Po skončení tohoto ročního kontraktu jsem byla nějakou dobu  v Čechách a následně vyjela opět na tuto zubní kliniku přes Erasmus stáž na půl roku. Momentálně zde pracuji na poloviční úvazek. Během té doby, kterou jsem ve Švýcarsku strávila, si zde i můj přítel našel práci, takže nyní jsme tu oba. A vzhledem k tomu, že se nám tu líbí, práci tu zatím máme a stále máme kam po Švýcarsku cestovat, návrat do Čech prozatím neplánujeme.

Máš za sebou čerstvou zkušenost s porodem ve Švýcarsku – rodila jsi ve Švýcarsku záměrně? Jak tam probíhají předporodní přípravy?

Jak jsem zmínila na konci minulé otázky, jsme tu s přítelem oba, takže momentálně moje „rodina“ je zde. Samozřejmě, že v Čechách máme rodiče i další příbuzné, a kdybych rodila v Čechách, odpadla by jazyková bariéra (kterou s němčinou stále mám), ale zároveň jsem až do porodu pracovala zde, takže z tohoto důvodu jsem od začátku měla jasno, že budu rodit v Curychu.

Eliška je mé první dítě, takže nemohu porovnávat nabídku a kvalitu před- / po- porodních kurzů. Ale předpokládám, že to více či méně bude odpovídat tomu, co je v Čechách. My byli kolem 30. týdne mého těhotenství na víkendovém předporodním kurzu. Ne v porodnici, ve které jsem následně chtěla rodit, ale v té, kde nabízeli kurzy v angličtině. Bylo nás tam celkem šest párů a dozvěděli jsme se vše možné od vlastního průběhu porodu, výbavičky i o tom, jaké to pak bude být první týdny s tím malým doma. Podle typu pojištění na kurz zdravotní pojišťovna přispívá. Jen pro představu – stálo nás to za oba 400 CHF (kurz je cca 1 CHF = 20 Kč) a pojišťovna nám na to přispěla 100 CHF. Jinak co se týče vyšetření u gynekologa, tak ty jsem měla každé čtyři týdny (našla jsem česky mluvícího doktora!) a většinu úkonů pojišťovna proplácela (je to kryté základním zdravotním pojištěním, takže i bez různých doplňkových připojištění, kterých má každý Švýcar několik, protože v tom základu toho moc není). Jen pro představu – ultrazvuk, který mi dělal vždy, vyjde na 90 CHF. Já platím vyšetření doktorovi a pak to vyúčtuji pojišťovně. Takže nebylo výjimkou, že jsem za prohlídku dala i 300 CHF.

Co se mi pak ale líbí, a co v Čechách podle mě není, je „Hebamme“, česky asi „porodní asistentka“, která vás po porodu navštěvuje doma (vždy tak na hodinku) a která mimčo zváží a poradí se všemi „nástrahami“, se kterými se mladí rodiče potýkají. Tyto návštěvy jsou do 10 dní po porodu. A to vše je také hrazené pojišťovnou (jsou v tom i tři návštěvy týkající se pomoci s kojením, které mohou být kdykoli během prvního roku, též hrazené pojišťovnou. Jedna taková návštěva vyjde na 100 CHF). Já si ještě před porodem našla anglicky mluvící mladou slečnu a naší spolupráci si nemohu vynachválit.

Ještě před porodem je důležité si najít praktického dětského doktora, kterých prý v Curychu není mnoho, ale já neměla s jeho nalezením problém.

Také zde fungují poradenská centra pro rodiče, kam mohou každý týden přijít, nechat dítě zvážit a zeptat se na různé dotazy. Tyto konzultace jsou zadarmo.


Jak tam běžně probíhají porody, jak dlouho maminka zůstává v nemocnici a je péče plně hrazena ze zdravotního pojištění?

Tak toto je asi stejné jak v Čechách. Pokud byl porod bez komplikací, tak jde maminka s dítětem domů po 3-4 dnech. Po císařském řezu zůstávají v porodnici cca 6 dní. Ale je zde také možnost rodit ambulantně, kdy žena jde domů asi šest hodin po porodu. Samozřejmě že tu je i možnost domácích porodů.

Co se hrazení porodu týče, tak my zatím nic neplatili (a zde, jak jsem zmínila výše, to probíhá většinou tak, že vy hradíte úkon doktorovi a pak to vyúčtujete pojišťovně); uvidíme, jestli nám účet přijde.

Jinak já rodila v Zollikerbergspital kousek za Curychem a nemohu si to tam vynachválit. „Bohužel“ jsem rodila císařským řezem, ale tamní tým byl super. Vše vysvětlili, i důvody, proč bylo nutné k císařskému řezu přistoupit (to vše naštěstí anglicky), přítomnost přítele na sále byla samozřejmostí. Byl po celou dobu se mnou a potom s Eliškou. Kam nesli ji, šel i on.  

Bude mít malá Eliška dvojí občanství? Je s tím spojeno hodně papírování?

Občanství má jen české. Ve Švýcarsku nefunguje ten systém založený na místě narození, ale jde o to, jaké máte rodiče a prarodiče (možná ještě do dalších generací). Pokud jsou vaši předci Švýcaři, tak budete Švýcar i vy. Pokud ne, tak ne.

Vyřídit Švýcarské dokumenty bylo docela v pohodě. Zdlouhavé to je pak s vyřízením jejich českých ekvivalentů. Před vlastním porodem musel přítel na curyšské matrice podepsat dokument o uznání otcovství (nejsme sezdaní). A v Čechách jsme si museli nechat vystavit nové rodné listy, protože zde požadují, aby nebyly starší šesti měsíců. Zároveň jsme je museli nechat přeložit do němčiny (Curych je v německy mluvícím kantonu). A to bylo vlastně vše. Můj gynekolog mě nahlásil v porodnici (tu jsem si nechala od něj doporučit) někdy kolem 20. týdne těhotenství (jak nám pak bylo řečeno na informativní schůzce, není problém se v porodnici nahlásit i v 35. týdnu těhotenství) a z porodnice mi pak přišlo několik dokumentů k vyplnění. Hlavně co se týká mého pojištění a mého přítele. Co mi přišlo dobře udělané je, že v dokumentech máte nejen vyplnit osobu, která má být kontaktovaná a které má být sdělen váš stav, ale můžete vyplnit i osobu, které naopak žádné informace nesmějí být sdělovány. A ještě bylo nutné vyřídit zdravotní pojištění. Před porodem se to dělá z toho důvodu, že kdyby nastaly po porodu nějaké komplikace, tak dítě není pojištěno a platíte to vy. Zároveň není nutné (možné) podstupovat žádné vstupní zdravotní prohlídky, takže vaše dítě tak má možnost nechat si pojistit vše. Kdybyste si například chtěli ve třiceti letech zařídit připojištění na zubaře (obecně nejsou výkony u zubaře ve Švýcarsku pojišťovnami hrazeny), tak musíte projít prohlídkou a může se vám stát, že vás nepojistí. Většina pojišťoven má připraven „dětský balíček“, kde je vše důležité, takže toto bylo rychle vyřízeno. S mojí pojišťovnou komunikuji přes přiděleného „agenta“, se kterým vše vyřizuji e-mailem anglicky. Napíši, co chci, za pár dní mi poštou přijde smlouva, já ji podepíši a pošlu zpět. Nikam nemusím chodit, s nikým si nemusím domlouvat schůzky. Stejně tak, když jsem chtěla úpravy ve své smlouvě. Platí zde, že když pracujete více jak 8 hodin týdně, tak vám zaměstnavatel platí úrazové pojištění (platí i na úrazy mimo práci). Já si ovšem budu brát na čas neplacené volno, takže po tu dobu si úrazové pojištění budu platit sama. Opět nebyl problém změny v pojištění rychle provést.

Švýcarský rodný list nám dorazil do 14 dní od porodu. Pro vydání českého rodného listu, jsme tento (a dokument o uznání otcovství) museli nechat opatřit apostilním razítkem (tzv. superlegalizace dokumentů) a nechat přeložit do češtiny. Následně zajede přítel na konzulát do Bernu, kde ještě budou požadovat jeho pas a občanku a povolení k pobytu a následně bude vyřízení trvat přibližně dva měsíce. A následně si můžeme zažádat o vydání českého pasu. Ten se k mému údivu vydává na pět let. Jeho vydání zabere minimálně šest týdnů.


Jaký má Švýcarsko systém mateřské a rodičovské dovolené? Máš naplánován návrat do práce?

Mateřská dovolená je zde 16 týdnů s tím, že dva týdny před porodem a 14 týdnů po porodu. Rodičovská zde není. Potom se předpokládá, že mimčo půjde do jeslí. Těch máme v okolí několik (většinou berou děti od tří měsíců), takže doufám, že se někam dostaneme. Já plánuji být do konce roku doma, tzn. budu si brát dva měsíce neplaceného volna. Návrat do práce, na poloviční úvazek, plánuji hned poté. To by tedy mělo být Elišce přibližně půl roku.


Jak se cítíš jako novopečená maminka? Je něco, co tě na mateřství překvapilo? 

Zatím to na mě asi úplně nedolehlo. Přijela za námi přítelova maminka, která tu s námi je bezmála čtyři týdny, takže mě se zatím dennodenní domácí povinnosti netýkají. Mám hodně času na odpočinek a „seznamování“ se s tím naším malým přírůstkem. Jakmile ale budeme opravdu jen ve třech, tak tu tíhu mateřství asi pocítím naplno. I když věřím, že přítel pomůže. Starost o chod domácnosti má již natrénováno z doby před porodem, kdy jsem měla od 20. týdne těhotenství nakázán klidový režim. Pracovala jsem tedy z domova a nesměla nosit těžké věci a moc se shýbat. Takže praní, žehlení, luxování, mytí nádobí jsou činnosti, které mu nejsou cizí.

A co mě překvapilo? Zatím asi to, jak málo ten prcek spí J. Četla jsem, že spí tak 17 hodin, ale jestli se ona dostane tak na dvanáct, tak to je hodně. Hodně času probrečí, někdy mezi kojeními jen propláče, takže pak já nemám čas na nic jiného než ji nosit v náručí. Myslím, že překvapení ještě přijdou.


1 komentář:

 1. Díky za zajímavý článek.
  Brzy budeme taky rodit v Kilometrech a s hrůzou zjišťujeme, že potřebujeme nové rodné listy a ještě přeložené.
  Kde jste je nechali překládat?
  Musely být nějak ověřené?
  Musely být s tou Apostolou?
  Díky moc za pomoc.
  Marie

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš komentář. Připojte se i do sítě přátel Google...
Marie