středa 19. prosince 2012

Látkové plenky II.

Zdravím všechny,

dnes pro vás mám slíbenou aktualizaci látkových plenek po 6ti týdnech používání.

Předně musím uvést, že plenky nepoužíváme po celý den, kombinujeme je s jednorázovými ekoplenkami z DMka. Hlavním důvodem je to, že snad jedinou nevýhodou látkových plenek je neustále špinění lemů svrchních kalhotek. Přestože jsme měli troje, jak se obecně doporučuje, potřebovali bychom jich alespoň jednou tolik, pokud bychom chtěli používat jen látkové plenky. Nicméně použití plenek je opravdu jednoduché a dá se zvládnout i v polospánku - vezmu složenou plenku, přidám separační vložku, vložím do svrchních kalhotek a naaplikuji na dítě. To je vše. Po použití sundám kalhotky, vyhodím separační vložku, plenku odhazuji do kýble s vodou. Pro neutralizaci případného zápachu a desinfekci je ve vodě přidáno několik kapek Tea Tree oleje. Píši případnou, protože kýbl opravdu vůbec nesmrdí a i při přendavání plenek do pračky je zápach minimální.

Zadeček mimča mažeme Bepanthenem, Rybilka se nám neosvědčila. Malá je 7 týdnů stará a již vyrostla z Newborn velikosti svrchních kalhotek, máme tedy objednanou velikost S. Plenky velikosti 1 by měly být ještě dostačující. Přechod na větší velikost se u Bambino mio doporučuje tuším u 7 kilo (dítěte, ne obsahu plenky ;-). Plenky pereme zhruba obden, schnou bez problémů. Paradoxně nám s manželem subjektivně přijde, že malá se cítí líp v látkových plenkách, ač jsou tedy o poznání rozměrnější, než jednorázovky.

V neposlední řadě, vzhledem k ceně jednorázovek musím ocenit i finanční úsporu. Plenky mi vydrží i na další dítě, pračku máme moderní, náklady na praní plenek tedy nejsou významné. Což mi připomíná poslední praktickou poznámku - plenky pereme na 60, vše se odepírá bez problémů, přestože je malá kojená a má tedy v kalhotech skoro pořád míchaná vajíčka...

A jaké jsou Vaše zkušenosti s plenkami? Podělte se v diskusi.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Marie S.

2 komentáře:

  1. My pouzivame ekoplenky DM, latkovych jsem se tak nejak bala jestli to zvladnu a taky velkyho vydaje nazacatku. Nekdy jednorazovky protekly po zadech :) Ted uz je stridame s obycejnyma DM, protoze uz neni takova spotreba.
    Na zadecek jsme toho vyzkouseli hodne - Weleda mesickovy kojenecky, Alverde Kleine Elfe, Saloos mesickovy olej, Bepanthen, Sudocrem, ale Fila nemel s opruzeninama problemy, nejvic vyhovoval ten mesicek. Ted uz ho moc nemazu.
    Michana vajicka se vypraly dobre, pereme v Ecoveru nebo v gelu z mydlovych orechu. Horsi je to s flekama od prikrmu, ty zustaly ve vsem obleceni zazrany a nepustily (pereme na 40).

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, my jsme si na začátku taky nebyli jistí, jestli látkové plenky zvládneme. Proto jsme koupili pro jistotu jen sadu malých plenek a kalhotek cca za 3 tisíce. Větší velikost dokoupíme až později, myslím, že celá investice bude u prvního dítěte cca 10.000,- Kč. Já jsem vždycky zděšená v DMku u pokladny ;-)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš komentář. Připojte se i do sítě přátel Google...
Marie