neděle 1. září 2013

Plavání kojenců a batolat - ano nebo ne? A když, tak kde?

Hezké září všem,

prázdniny jsou oficiálně za námi, zítra začíná škola a chtě nechtě, všechno směřuje k zakončení roku 2013 a k vánocům. Nevěříte? Je to tak, nebýt Haloween, máme už vánoční ozdobičky v každém supermarketu. Většina z nás už má po dovolené a s novým školním rokem začíná také sezona všelijakých kurzů pro děti. Dnes bych se ráda trochu zastavila u plavání miminek. Tak za prvé - ano, je to byznys a módní trend. My jsme na žádné plavání miminek nechodili a jak jsme dopadli? Upřímně - jak kdo :-)

U plavání miminek, podobně jako u očkování, existují dva tábory. Jedna skupina je prosazuje, doporučuje a argumentuje tím, že se děti otužují, přicházejí do styku se svými vrstevníky a hlavně si od malička tvoří kladný vztah k vodě a plavání. Druhá skupina naopak namítá, že dětem vyloženě škodí chlorovaná voda, že mohou chytit zánět středního ucha a také, že se jim díky chlorované vodě v bazénu může vytvořit astma. 

Tak tedy plavat ano nebo ne? Po zvážení všech pro a proti jsem se přidala spíš ke skupině první. Razím teorii, že bychom o dětech měli primárně uvažovat jako o zdravých a ne na nich odmalička hledat každou bolístku. To se týká i dětské stravy, režimů a podobných doporučení "amerických vědců" nebo české pediatrické společnosti. Ale o tom podrobněji třeba někdy příště. 

zdroj


Kam tedy chodit plavat, abych eliminovala případná potenciální zdravotní rizika? Jak jsem již zmínila, plavání kojenců a batolat je v dnešní době především móda a jako u všeho módního se na něm snaží přiživit spousta amatérů a lidí, hledajících snadný výdělek. Ono totiž zejména v Praze jde o poměrně dost drahou záležitost. Vzhledem k množství nabízených kurzů v Praze a okolí, přidávám jen odkaz na katalog těchto služeb - ten najdete tady. Doporučuji taky sledovat slevové portály, v průběhu září se tam jistě najde spousta slevových poukazů na ne zcela zaplněné kurzy. 

Dobré je pohlídat si několik základních faktorů:

1) kvalita a teplota vody v bazénu - Je voda chlorovaná nebo slaná? Případně se používá k čištění UV záření? V drtivé většině případů je voda alespoň trochu chlorovaná a to z hygienických důvodů. Dále se určitě zajímejte o to, jestli výuka probíhá v bazénu určené výhradně pro koupání dětí nebo se v něm mimo kurzy rachtá kde kdo. Ti z  nás, co občas zajdou do veřejného bazénu jistě chápou, na koho tam leckdy narazí...

2) náhrada absencí - ať chceme nebo nechceme, začíná podzim a zima a některé děti se neubrání nemoci. Případně Vám do termínu lekce přijde něco nečekaného - tomu těžko zabráníte. Je tedy lépe vybírat kurzy, kde Vám umožní chybějící lekce nahradit. V tom se také jednotlivé kurzy velice liší.

3) doba před a po kurzu - jak dlouhý čas máte na převlečení a aklimatizaci po bazénu? Často se stane, že kurzy na sebe navazují, další lekce začíná hned po skončení lekce první a tak je ve sprchách a v šatnách zmatek a chaos. Máte také možnost s dítětem strávit nějakou dobu po plavání v místě kurzu? Např. v kavárně apod? Pokud chceme v zimě předejít nachlazení dítěte, je dobré mít alespoň půl hodiny po plavání na odpočinek a přípravu na přechod ven do zimy.

4) doporučení - Máte ve svém okolí maminky, které již se svými dětmi plavou? Na všechno se jich vyptejte, protože doporučení je pořád ten nejlepší způsob, jak získat relevantní informace v podstatě o jakémkoli produktu. 


Na základě všech výše uvedených parametrů jsem nakonec vybrala plaveckou školu Žabička. Co se mi líbí - je možné nahradit až všech 10 hodin kurzu, lektoři jsou akreditovaní MŠMT, je možné vybrat si dobu kurzu - plave se od pondělí do pátku od rána až do odpoledne; máte spoustu času před a po kurzu na pohyb jak ve vodním a saunovém světě, tak i ve sprchách a v šatně; je možné přizvat si doprovod na souš - babičky, tatínky...; po plavání máte možnost dítě nakrmit a zabavit, čas není omezen... Zkrátka vypadá to moc lákavě, jdeme v pondělí na první lekci, určitě dám časem na blog nějakou recenzi.

A jak to máte s plaváním dítek vy? Chodíte, nechodíte, nikdy byste nechodili... Těším se na Vaše komentáře v diskusi.

Hezké září

M.

4 komentáře:

 1. Ahoj, my byli na 2 kurzech, v Zabicce a Lodicce :) Oboje podobny, nakonec jsme si rekli ze usetrime, basnicky ve vode dokazu rikat i sama, kurzy jsou moc predrazeny. V bazenu Step, kde plave Zabicka muzes chodit sama, zaplatis jen vstup, takhle to delame my, jdem podle nalady. Tak nezajdem nekdy treba vsichni 4? :) D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, já mám do Žabičky dokonce nějakou tu plavenku zdarma, takže určitě s vámi rádi zajdem - už jsme se dlouho neviděli :-)

   Vymazat
 2. Ahoj, my chodime do Raftika na Smichov a do klubu vodnich deti do Jesenice, oba bazeny maji ne chlorovanou, ale slanou vodu, neni to bazen urceny pro verejnost, takze se tam nic jineho nez kurzy neplave a soucasti arealu je krasna herna... takze aklimatizace po plavani jedna basen :-)
  Jana B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta Jesenice zní zajímavě, možná bychom to mohli někdy vyzkoušet, ať máme srovnání...

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář. Připojte se i do sítě přátel Google...
Marie